Marek Jackowski

Marek Jackowski

Bohaterem tegorocznej edycji Festiwalu Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie” jest Marek Jackowski (ur. 11 grudnia 1946 r., zm. 18 maja 2013 r.) polski muzyk rockowy, gitarzysta, kompozytor. Muzyk nieodłącznie kojarzony z zespołem Maanam. To właśnie jemu polska scena rozrywkowa zawdzięcza takie utwory, jak „Oprócz błękitnego nieba”, „Boskie Buenos”, „Cykady na cykladach” czy „Kocham cię kochanie moje”.

Muzykować zaczął w czasach akademickich podczas studiowania filologii angielskiej w Łodzi. Po koncercie w Piwnicy pod Baranami przeniósł się do Krakowa. Tam współpracował z grupą Marka Grechuty, Anawa. Następnie tworzył wraz z zespołem Osjan, uznawanym za jednego z pionierów world music. Jednak marzeniem Marka Jackowskiego było tworzenie piosenek, które zostaną pokochane i zapamiętane przez szerszą publikę.

W grudniu 1975 roku w Krakowie wraz z Milo Kurtisem założył zespół Maanam, którego został liderem. Po wielu zmianach personalnych skład tej grupy ustalił się w roku 1979, a zespół udanie zadebiutował jako grupa rockowa z charyzmatyczną wokalistką Korą. Dalsze losy Maanamu to doniosły fragment historii polskiej muzyki. Zespół zdobył ogromną popularność i był pierwszym polskim zespołem rockowym, który przeszczepił na polski grunt charakter i klimat brytyjskiej nowej fali lat 80., głównie za sprawą ówczesnego producenta muzycznego, z którym współpracowali, Anglika Neila Blacka. Teksty napisane i wyśpiewane przez Korę oraz kompozycje Jackowskiego w połączeniu z brytyjską wyobraźnią Blacka zapewniły Maanamowi bezprecedensowy sukces.

Do 2008 r. Jackowski (z przerwami) występował i tworzył z Maanamem. W międzyczasie i w latach późniejszych zajmował się także twórczością solową i innymi projektami. W latach 90-tych wydał dwie solowe płyty: „No1” i „Fale Dunaju”. Był również członkiem zespołu The Goodboys, z którym nagrał jedną płytę, występował także z zespołem Plateau w ich „Projekcie Grechuta”, śpiewając piosenki, które 40 lat wcześniej oryginalnie nagrywał i wykonywał z zespołem Anawa.

Tuż przed śmiercią Marek Jackowski zakończył prace nad płytą zatytułowaną po prostu „Marek Jackowski”, na której jego utwory (w duetach z Markiem lub solo) wykonali znakomici polscy wokaliści: Anna Maria Jopek, Anna Wyszkoni, Muniek Staszczyk, Maciej Maleńczuk, Piotr Cugowski, Ewa Prus. Album, jak za dawnych lat, wyprodukował Neil Black. W ten sposób historia zatoczyła koło. W styczniu 2014 roku wydawnictwo to uzyskało status Złotej Płyty.

Marek Jackowski zmarł nagle 18 maja 2013 r. na zawał serca w swoim domu we Włoszech, gdzie spędził ostatnie lata życia.